Usługi spawalnicze

Zasady spawania wózków widłowych

Wózki widłowe są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne spowodowane m.in. uderzeniami czy naturalnym zużywaniem się materiałów. Wobec tego należy co pewien czas przeprowadzać kontrolę, która ma na celu ocenę ich stanu technicznego. W ramach serwisu może też odbyć się spawanie wózków widłowych. Dzięki niemu przywraca się funkcjonalność poszczególnych elementów pojazdu.

Co można spawać w wózkach widłowych?

Rzecz jasna, nie wszystkie elementy nadają się do spawania. Jest ich jednak na tyle dużo, aby proces był opłacalny. Wśród części, które można poddać procesowi spawania wózków widłowych, znajdują się:

  • chwytak,
  • kabiny,
  • klatki bezpieczeństwa,
  • karetka (płyta czołowa),
  • przesuw boczny,
  • paletyzer,
  • pozycjoner,
  • wysięgnik obrotowy,
  • obrotnica.

Najczęściej jednak naprawy wykonuje się na widłach. To niezwykle istotny element, który jednak może ulec uszkodzeniu wskutek niewłaściwego użytkowania bądź niespodziewanych wypadków. A bez niego kierowanie widłakiem staje się bezcelowe. Dlatego też spawanie wózków widłowych odbywa się jak najszybciej, gdy zostanie uszkodzona bardzo ważna część.

Kiedy wymienić, a kiedy spawać wózki widłowe?

Wymianę elementów zawsze traktuje się jako ostateczność ze względu na koszty, jakie to ze sobą niesie. Dużo taniej wychodzi naprawa lub zregenerowanie danej części. To samo dotyczy oczywiście wideł. Warto jednak wiedzieć, kiedy spawanie nie wchodzi w grę, ponieważ niesie to poważne zagrożenie bezpieczeństwa operatora wózka widłowego, a także przenoszonych z miejsca na miejsce towarów. Tak więc spawanie wózków widłowych jest niemożliwe, gdy grubość wideł zmniejszyła się o 10% lub doszło do złamania. Wyjątkiem są widły, które powstały jako spawane, a nie jednolite. Ich naprawa poprzez opisywaną metodę może być skuteczna ze względu na konstrukcję elementu.

Jak przebiega spawanie wózków widłowych?

Naprawy spawalnicze wyglądają różnie w zależności od wybranej metody. A wybiera się ją na podstawie uszkodzenia, z jakim ma się do czynienia. W przypadku zmęczenia materiału stosuje się nakładki wzmacniające, które mają na celu zwiększyć skuteczność procesu. Oprócz tego profesjonalnie wykonywane spawanie wózków widłowych obejmuje nakładanie spoiny, oczyszczanie z rdzy, usuwanie zużytych powłok ochronnych oraz – jak należałoby się tego spodziewać – spawanie pęknięć. Po zakończonej pracy sporządza się protokół przeprowadzonych czynności, który dołącza się do dokumentacji.

Kto może wykonać spawanie wózków widłowych?

Spawanie mogą zrealizować tylko specjaliści z uprawnieniami wystawionymi przez Urząd Dozoru Technicznego. Są oni wyszkoleni w tym kierunku, więc gwarantują prawidłowe przeprowadzenie napraw. Skorzystanie z usług osób bez certyfikatu niesie ze sobą oczywiste zagrożenie dla bezpieczeństwa wynikającego z niewłaściwego spawania.

Zapraszamy wobec tego do kontaktu telefonicznego lub mailowego, aby umówić się na spawanie wózków widłowych z naszymi specjalistami. Doradzimy najkorzystniejsze rozwiązania oraz zarezerwujemy dogodny termin wykonania usługi.

Udostępnij:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp