Resurs maszyn i urządzeń zgodny z UTB

Uprawnienia na wózek widłowy – kto może je otrzymać?

Kwalifikacje operatora wózków widłowych są cenione na rynku pracy i umożliwiają rozpoczęcie ciekawej ścieżki kariery. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni operatorzy mogą przebierać w ofertach, osiągając stabilizację zawodową i atrakcyjne wynagrodzenie. Zanim jednak zaczniemy przewozić cenne towary wózkiem widłowym, musimy zdobyć wymagane uprawnienia i zdać egzamin w Urzędzie Dozoru Technicznego. W dzisiejszym artykule opowiemy zatem, jakie wymagania UDT stawia przyszłym operatorom wózków widłowych. Wyjaśnimy także, ile trwa kurs na wózki widłowe i jakie koszty są z nim związane.

Uprawnienia na wózek widłowy – jak je zdobyć?

Aby móc bezpiecznie i legalnie wykonywać pracę operatora urządzeń transportujących, należy w pierwszej kolejności zdobyć uprawnienia na wózek widłowy, potwierdzone certyfikatem. Nowelizacja przepisów daje możliwość certyfikacji dla osób, które od wielu lat obsługują wózki widłowe na podstawie wewnętrznych zezwoleń od swojego pracodawcy. W 2018 roku weszły w życie regulacje prawne, mające ujednolicić kwalifikacje państwowe w tym zakresie. Zdobycie kwalifikacji poprzedza specjalistyczny kurs Wózek widłowy to urządzenie, które wymaga zachowania procedur bezpieczeństwa i praktycznej znajomości techniki jazdy. Instytucją właściwą do wydawania certyfikatów i przeprowadzania egzaminów pozostaje Urząd Dozoru Technicznego.

Wymagania wstępne nie są wygórowane, dzięki czemu operatorem wózka widłowego może zostać każda pełnoletnia osoba, która nie posiada przeciwwskazań medycznych do wykonywania tego zawodu. Zanim podejdziemy do części teoretycznej egzaminu w UDT, należy dostarczyć zaświadczenie potwierdzające przebyty kurs operatora wózka widłowego i oświadczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeszkód do wykonywania obowiązków służbowych. Na liście przeciwwskazań zdrowotnych możemy znaleźć m.in. poważne wady wzroku, zaburzenia reakcji, czy nieprawidłowości w motoryce małej i dużej.

Ile trwa kurs na wózki widłowe?

Zagadnienie, ile trwa kurs na wózki widłowe, doczekało się standaryzacji przez Urząd Dozoru Technicznego. Kurs operatora wózka widłowego w wersji pełnej obejmuje w sumie 39 godzin lekcyjnych, podczas których uczestnicy zdobywają wiedzę o budowie maszyny, zasadach bezpiecznej obsługi, przepisach BHP i technice jazdy po różnych typach nawierzchni. Uczestnictwo w kursie gwarantuje zdobycie kompletnej wiedzy o obsłudze wózka widłowego, która nie tylko pozwoli przebrnąć przez proces egzaminacyjny, lecz przede wszystkim umożliwi bezpieczne wykonywanie obowiązków służbowych.

Ile kosztuje kurs na wózki widłowe?

Na koniec odpowiemy na pytanie, które ciekawi każdego przyszłego operatora – ile kosztuje kurs na wózki widłowe? Uczestnicy zapisujący się na kurs operatora wózka widłowego powinni liczyć się z wydatkiem rzędu 500-600 zł w przypadku wózków czołowych. Kurs pod uprawnienia na wózek widłowy specjalistyczny, wyposażony w wysięgnik, wiąże się z kosztem około 800 zł. Do tej kwoty należy jeszcze doliczyć wydatki egzaminacyjne, które oscylują wokół kwoty 200 zł.

 

Udostępnij:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp