Modernizacja wózków widłowych – dlaczego jest to rozwiązanie warte rozważenia?
Im starszy i bardziej wyeksploatowany wózek, tym częstszych awarii, a tym samym również konieczności dokonywania napraw należy spodziewać się z jego strony. Pierwsza poważna konsekwencja zużytych maszyn to zatem sukcesywnie zwiększające się koszty ich konserwacji. Dodatkowo przestarzały sprzęt jest również ze swojej natury mniej wydajny i ekonomiczny niż jego nowsze odpowiedniki. W związku z tym, nawet w przypadku braku regularnie pojawiających się usterek, rentowność przedsiębiorstwa i tak nie jest tak duża, jak mogłaby być przy wykorzystaniu floty o większym potencjale. Czy wszystko to oznacza jednak, że z tego rodzaju zużytych maszyn należy po prostu zrezygnować zastępując je nowymi?
Niekoniecznie, w wielu przypadkach bowiem optymalnym wyjściem może okazać się właśnie modernizacja wózków widłowych. Wówczas poszczególne podzespoły pojazdu są regenerowane, usprawniane albo nawet całkowicie zastępowane innymi, a do tego dokładany jest także dodatkowy osprzęt, który wyniesie efektywność pracy sprzętu na poziom wyższy niż ten, który funkcjonował na samym początku, tuż po jego zakupie.
Jakie czynności może uwzględniać modernizacja wózka widłowego?
Podczas opisywanego procesu w pierwszej kolejności należy usunąć oczywiście wszelkiego typu awarie – zarówno te poważnie upośledzające działanie maszyny, jak i drobne, z pozoru niewywierające dużego wpływu na jej pracę. Dalej sytuacja prezentuje się różnie, w zależności od konkretnego przypadku. Z najbardziej powszechnych przykładów czynności wchodzących w skład modernizacji wózków widłowych wymienić można chociażby:
– zastąpienie obecnej w konstrukcji pojazdu karetki wideł nowym egzemplarzem lub jej kompleksowa regeneracja,
– zmiana długości masztów,
– instalacja hydrauliki pod osprzęt komplementarny,
– zamontowanie dodatkowych źródeł światła,
– wzbogacenie konstrukcji o elementy elektronicznego sterowania,
– gruntowna naprawa lub całkowita wymiana ogumienia,
– wymiana pasków rozrządu oraz płyt eksploatacyjnych,
– regeneracja akumulatorów i prostowników.
Ponadto należy mieć jeszcze na uwadze, że modernizując wózek widłowy w pełnym zakresie, trzeba dążyć nie tylko do usprawnienia jego funkcjonalności, ale także do odzyskania atrakcyjnego wyglądu maszyny. W związku z tym opisywany proces obejmuje również odnawianie zewnętrznych części pojazdu, w tym także np. aplikację świeżej powłoki lakierniczej.
Ostatnim czynnikiem prac związanych z modernizacją wózków widłowych jest opracowanie kompletnej dokumentacji technicznej stworzonej w zgodzie z wytycznymi właściwego organu UDT.
Profesjonalna modernizacja wózków widłowych w Katowicach i okolicy
Firma Moderator posiada nowoczesne zaplecze techniczne oraz wszelkie niezbędne uprawnienia do przeprowadzania wszystkich wspomnianych wyżej oraz wielu dodatkowych modyfikacji. Jeżeli zatem interesuje Państwa profesjonalna modernizacja wózków widłowych Katowice i pozostałe miejscowości Śląska są obszarem, w ramach którego pozostajemy do Państwa dyspozycji. Serdecznie zapraszamy do nawiązywania współpracy.