Maszt w wózku widłowym – do czego służy?

Praca z wykorzystaniem wózka widłowego umożliwia realizację najrozmaitszych zadań w przestrzeni produkcyjnej i magazynowej. Aby jednak wykonywanie obowiązków z użyciem tego sprzętu przebiegało w pełni efektywnie oraz bezpiecznie, jego poszczególne podzespoły muszą być sprawne i niezawodne. Dotyczy to również niezwykle istotnego elementu, którym jest maszt do wózka widłowego. Do czego można go wykorzystać i w jakich obszarach zastosowań okazuje się niezwykle istotny?

Czym jest maszt wózka widłowego?

Maszt stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia tradycyjnych wózków podnośnikowych czołowych. Jego podstawowymi zadaniami są podnoszenie, opuszczanie oraz utrzymywanie ładunku na określonej wysokości. Budowa masztu wózka widłowego oraz jego odpowiednie dopasowanie to dwa czynniki, które w bezpośredni sposób wpływają na efektywność prac przeładunkowych, dlatego zarówno do wyboru, jak i utrzymania tego elementu w dobrej kondycji należy podchodzić ze szczególną starannością.

Masz wózek widłowy – najważniejsze rodzaje

Niezbędny do prac przeładunkowych maszt wózka widłowego dostępny jest w trzech podstawowych rodzajach. Wyróżniamy:

  • maszty standardowe typu Simplex,
  • maszty podwójne (Duplex),
  • maszty potrójne (Triplex).

Co ważne, budowa masztu wózka widłowego stanowi jedno z podstawowych zagadnień poruszanych na kursach dla operatorów tych maszyn. Znajomość rodzajów masztów jest więc niezbędna do zaliczenia szkolenia i otrzymania uprawnień na kierowanie widlakiem.

Standardowy maszt typu Sipmplex – karetka unosi się łącznie z ramą masztu, a wysokość podnoszenia jest niewielka. Maszt Duplex umożliwia wysuwanie karetki za pomocą siłownika, co znajduje zastosowanie przede wszystkim w pojazdach o większym udźwigu. Z kolei maszt wózka widłowego typu Triplex posiada aż dwie wewnętrzne ramy, co umożliwia zwiększenie maksymalnej wysokości podnoszenia ładunku.

W jakich wózkach stosuje się maszt?

Wiedząc już, czym jest maszt od wózka widłowego i w jakich konfiguracjach może występować, warto sprawdzić, które modele wózków widłowych wyposaża się w to rozwiązanie. Wbrew powszechnemu przekonaniu, element ten spotkać można nie tylko widlakach czołowych, ale także w wózkach wysokiego składowania, przystosowanych do pracy na większych wysokościach, a także w niektórych elektrycznych wózkach paletowych.

Zastosowanie wózków z masztem

Wszędzie tam, gdzie niezbędne jest wykonywanie prac związanych z załadunkiem oraz rozładunkiem towarów na niskich poziomach, wyposażony w maszt wózek widłowy doskonale spełni swoje zadanie. Wyjątkiem są wspomniane tutaj wózki z masztem potrójnym, które umożliwiają składowanie towarów na znacznie większych wysokościach i są wykorzystywane przy realizacji najbardziej wymagających zadań, gdzie liczą się szybkość, precyzja oraz wydajność pracy.

Jak wybrać maszt do wózka widłowego?

Wiedząc, jak budowa masztu wózka widłowego wpływa na wydajność i możliwość wykonywania pracy, wybór odpowiedniego wyposażenia jawi się jako kwestia absolutnie kluczowa. Dobierając maszt do wózka widłowego, należy kierować się przede wszystkim wymaganą wysokością podnoszenia ładunków, jednocześnie uwzględniając wysokość hali lub magazynu, w których odbywać się będą prace przeładunkowe.

Udostępnij:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp