Awaria kabiny w wózku widłowym – najczęstsze przyczyny i sposób naprawy

Podstawowym warunkiem sprawnego i bezpiecznego dla operatora oraz otoczenia wykonywania prac przeładunkowych jest sprawność wszystkich podzespołów wózka widłowego. Bardzo istotnym elementem budowy takiego pojazdu jest kabina, które jednoznacznie chroni osobę pracującą na widlaku oraz stanowi centrum sterowania poszczególnymi funkcjami pojazdu. W tym artykule weźmiemy pod lupę najczęstsze usterki, którym ulec może kabina wózka widłowego, omawiając ich przyczyny, sposoby naprawy oraz elementy profilaktyki, które pomagają chronić przed awarią.

Kabina wózek widłowy – sprawność gwarancja bezpiecznej pracy

To, czy praca w kabinie wózka widłowego będzie komfortowa, bezpieczna i odpowiednio wydajna, zależy od wielu czynników. Bezawaryjne działanie sprzętu jest oczywiście jednym z nich, biorąc pod uwagę intensywność pracy na widlaku oraz złożony i różnorodny charakter wykonywanych zadań. Nawet przez błahą usterkę, jaką może wydawać się uszkodzona kabina, wózek widłowy może zostać wyeliminowany z użytkowania na wiele dni, co często oznacza poważne straty finansowe i wizerunkowe dla przedsiębiorstwa.

Wózek widłowy z kabiną – najczęstsze awarie i metody naprawy

Praktyka pokazuje, że nie należy lekceważyć nawet drobnych usterek, gdyż mogą one doprowadzić do znacznie poważniejszych awarii w przyszłości. Wózek widłowy z kabiną to pojazd narażony na liczne uszkodzenia, ze względu na specyfikę pracy wykonywanej w ciasnych korytarzach, ciężar ładunku czy konieczność wykonywania skomplikowanych manewrów. Do najpowszechniejszych typów uszkodzeń w kabinie należą z pewnością:

  • niesprawne siedzenia,
  • uszkodzenia słupków podtrzymujących dach kabiny,
  • różne usterki układu kierowniczego.

Niektóre dysfunkcje, na które narażona jest kabina wózka widłowego, mają charakter niegroźny i łatwy do usunięcia. Przykładem jest rozdarcie siedzenia, które można dość łatwo zszyć samemu lub skorzystać z usług specjalnej firmy zajmującej się renowacją foteli. Jednak poważniejsze awarie, takie jak niesprawny układ kierowniczy, wymagały będą specjalistycznej naprawy. Jej przyczyny mogą tkwić zarówno w codziennej eksploatacji, jak i wynikać z mechanicznego uszkodzenia konkretnych podzespołów. Prawdopodobieństwo, że tak skomplikowaną usterkę uda się naprawić we własnym zakresie, jest niewielkie – lepiej od razu skorzystać z profesjonalnego serwisu, by do minimum ograniczyć czas przestoju maszyny.

Kabina wózka widłowego – jak unikać jej usterek?

Jeśli chodzi o wózek widłowy kabina, podobnie jak pozostałe elementy takich pojazdów, musi pracować bez zarzutu i być w stu procentach sprawna techniczne. Oczywiście, na dłuższą metę nie da się uniknąć wszelkich drobnych usterek, wynikających z codziennej eksploatacji tego rodzaju maszyn. Można i należy jednak minimalizować ryzyko awarii, pamiętając o terminach okresowych przeglądów technicznych oraz serwisując maszyny w specjalistycznych zakładach. W ten sposób szybko i sprawnie da się wyeliminować drobne usterki, przez które kabina wózka widłowego z czasem staje się znacznie bardziej narażona na poważniejsze awarie.

Udostępnij:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp