Wózek widłowy kojarzy się przede wszystkim z niewielkim pojazdem wyposażonym w mechanizmy dźwigania dużych ładunków. Ze względu na znaczną uniwersalność tego rodzaju maszyn, wózki widłowe znalazły zastosowanie w wielu sektorach gospodarki. O tym, gdzie można je najczęściej spotkać, przeczytasz w niniejszym artykule. Zastanówmy się wspólnie, jak zastosowanie wózków widłowych zrewolucjonizowało transportowanie towarów i poprawiło efektywność wykorzystywania przestrzeni.
Wózki widłowe zastosowanie
Pierwsze wózki widłowe pojawiły się już na początku 20. wieku i od tego czasu są systematycznie rozwijane i udoskonalane. Wzrost znaczenia mechanicznych urządzeń transportujących towary nabrał szczególnego rozpędu w latach 80., kiedy to postęp technologiczny coraz mocniej pobudzał międzynarodowy handel, wymuszając tym samym budowę wielkich centrów magazynowych i logistycznych. Wózki widłowe dały możliwość bezpiecznego poruszania się wewnątrz budynku i wygodnego załadunku towaru. Sytuacja ta nie uległa zmianie do dzisiaj. Zastosowanie wózków widłowych w dalszym ciągu jest niezbędnym elementem procesów operacyjnych w magazynach i hurtowniach. W tego typu miejscach niezwykle ważne pozostaje sprawne odnalezienie produktu i przygotowanie go do wysyłki. Niektóre towary na paletach posiadają dużą masę i są umieszczone wysoko nad ziemią. Wózki widłowe umożliwiają szybki rozładunek i bezpieczne przewożenie palety.
Wózki widłowe zastosowanie znajdują także w wielkopowierzchniowych supermarketach. Co więcej, stanowią idealne narzędzie dla sklepów zajmujących się dystrybucją narzędzi czy materiałów budowlanych. Ładowność wózka widłowego w pełni uzasadnia jego wykorzystywanie do najcięższych zadań. Przy przewożeniu, rozładunku i załadunku ciężkich palet, żadne inne urządzenie nie byłoby w stanie sprostać zadaniu, zachowując przy tym dużą mobilność i łatwość obsługi.
Kolejnym miejscem, gdzie zastosowanie wózków widłowych okazuje się niezbędne, są zakłady specjalizujące się w produkcji przemysłowej. Wielkie hale produkcyjne wymagają przemieszczania komponentów do wytwarzania gotowego produktu. Finalnym efektem prawidłowego działania linii produkcyjnej stają się towary przygotowane do wysyłki. Zanim trafią do dystrybutora lub końcowego klienta, należy je odpowiednio zabezpieczyć do transportu i przetransportować w miejsce załadunku. Do tego celu świetnie sprawdzają się właśnie wózki widłowe jako pojazdy o dużej mobilności, które są w stanie pracować na niewielkiej przestrzeni.
Rodzaje wózków widłowych w zależności od zastosowania
Warto mieć na uwadze, że zastosowanie wózka widłowego determinuje typ sprzętu, jakim należy się posługiwać. Wózki widłowe różnią się przede wszystkim pod względem napędu. Do użytku zewnętrznego (np. na placu budowy czy w magazynie zewnętrznym) najlepszym rozwiązaniem będzie wózek o napędzie spalinowym. Za zastosowaniem silnika diesla przemawia jego wysoka moc, dzięki której wózek widłowy poradzi sobie z największym obciążeniem. Do pracy w zamkniętych pomieszczeniach służą wózki widłowe elektryczne lub gazowe. Ich niewielkie gabaryty ułatwiają manewrowanie w ciasnych miejscach, a udźwig maksymalny umożliwia pracę z dużymi paletami.